Jeanne - Janowski Ośrodek Kultury

Zakupu biletów można dokonać klikając w poniższy link: https://www.kupbilecik.pl/…/Jan%C3%B3w+Lubelski/Jeanne/

 

Jeanne [czyt. Żann]

Premiera 18 listopada 2023 roku

Autor: Jean Robert Charrier

Przekład: Bogusława Frosztęga

Reżyseria: Redbad Klynstra-Komarnicki

Przestrzeń i kostiumy: Aleksandra Reda

Muzyka: Tomasz Sroczyński

Wizualizacje: Kamila Siwińska

Choreografia: Ryszard Kalinowski

Reżyseria światła: Jędrzej Skajster

Inspicjent: Małgorzata Bigelmajer

Produkcja: Mateusz Nowak

Zdjęcie plakatowe: Krzysztof Werema

Zdjęcia: Aleksander Wolak

Projekt graficzny: Julia Górka

Obsada:

Jeanne Renaud – Jadwiga Jankowska-Cieślak (gościnnie)

Marin – Wojciech Rusin / Marek Szkoda

Anne Legal – Marta Ledwoń

Jean – Marek Szkoda / Wojciech Rusin

Jeanne, emerytowana sekretarka, osierocona przez rodzinę i opuszczona przez przyjaciół, żyje w samotności, pielęgnując nagromadzone przez lata urazy. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na przeglądaniu czasopism i szpiegowaniu sąsiadów. Dziwaczeje otaczając się kolejnymi absurdami, które swym komizmem zaskoczą Publiczność.

Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. I tak każdego dnia Marin, małomówny i prostolinijny młody człowiek, przynosi jej tacę z posiłkiem.

Między dwojgiem ludzi, których pozornie wszystko dzieli, zawiązuje się skomplikowana relacja. Jean Robert Charrier, autor tej niezwykłej sztuki, z czułością i melancholią przypatruje się spotkaniu kobiety i mężczyzny poszukujących wspólnego języka.

W tej tragikomedii ludzkiej to co, ważne przeplata się zwinnie z tym, co trywialne. Banalność droczy się z patosem, a przaśność przekomarza się ze smutkiem. To historia o wszystkim, co stanowi istotę życia, o ludzkich pragnieniach, tęsknotach i głupotach. I o sile teatru, w którym spotkanie z widzem rodzi wspólnotę poszukującą sensu i wypatrując nadziei o słodko-gorzkim smaku.

Odtwórczyni tytułowej roli, Jadwiga Jankowska-Cieślak, dedykuje ten spektakl pamięci Wojciecha Pszoniaka, który przed swoją śmiercią zapoznał ją z tekstem tej sztuki.

Back to top