NA PRZEPADŁE, CZYLI CO SIĘ STAŁO Z TEATREM?! - Janowski Ośrodek Kultury

OPIS SPEKTAKLU NA PRZEPADŁE, CZYLI CO SIĘ STAŁO Z TEATREM?!

Spektakl Teatru Młodzi Duchem, działającego przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury,

oparty jest na tekstach Adama Bunscha „Poprawki do Makbeta” i „Kurcz w Starcie”. Adaptacji dokonały Katarzyna Jóźwik i Jolanta Rasz.

Spektakl utrzymany jest w konwencji „teatr w teatrze” i opowiada o perturbacjach lokalnego teatru w małym miasteczku, które wywołane są przez dość zabawne i niespodziewane okoliczności. Mamy tu więc i elementy przedstawienia obyczajowego jak i satyry oraz groteski z dużą dawką liryzmu i komizmu. Jest zmiana klimatu przez wprowadzenie nastroju dramatu szekspirowskiego, szybka zmiana scenografii, strojów i ról. Napięcie budowane jest na konflikcie między światem artystycznym i urzędniczym, a struktura oparta jest na niespodziewanym zwrocie akcji. Puenta – bardzo uniwersalna- odwołuje się do nieustającej potrzeby obecności teatru w życiu lokalnych społeczności.

Reżyserem spektaklu jest Katarzyna Jóźwik.

Piosenki przygotowała Małgorzata Szpunar.

Scenografię Nadzieja Turek

Stroje – aktorzy we własnym zakresie.

Występują:

Jolanta Rasz: Pani Zosia/Porucznik

Jolanta Jakiewicz: Lady Makbet 1

Maja Kozak: Hekate/Palusowa

Maria Panek: Czarownica/Niepsujowa

Bogumiła Wartacz: Sprzątaczka/Gienia/ Lady Makbet 2

Bożena Grzegorczyk:Czarownica/Pudlakowa

Jarosław Wartacz: Kurcz

Krzysztof Zalech: Dudek/ Major

Jerzy Jakiewicz: Głowacz

Rafał Bieliński: Bochenek, Makbet

Czas trwania spektaklu: 60 min.

Jedno z najciekawszych przedstawień Przeglądu Teatrów Amatorskich OSA 2022 w Nałęczowie. Niezwykle ciekawa i udana adaptacja dwóch dramatów Adama Bunscha, wzbogacona o odważną inscenizację. Staranna reżyseria pani Katarzyny Jóźwik, która dokonała celnej obsady. Piękne kreacje świetnego, młodego stażem zespołu aktorskiego rozwijającego się niezwykle dynamicznie. Przedstawienie odwołujące się do najlepszych sztuk Szekspira jest zwierciadłem, w którym odbija się boleśnie nasza rzeczywistość. Spektakl nie pozostawia widza obojętnym i zmusza do refleksji. Jest to jeszcze jeden dowód na to, że teatr jest sztuką ponadczasową.

prof. dr hab. Stanisław Górka

 

Co się stało z teatrem?

 

Przegląd Teatrów Amatorskich OSA w Nałęczowie wpisuje się w klimat spokojnego kurortu, a jednocześnie burzy konwencję sennej sielanki, jak “teatr w teatrze”. Małe miasteczko przez krótki czas staje się satyrą, groteską, igraszką, z dużą dozą liryzmu. Formy teatralne wprowadzają nastrój budujący napięcie wśród widzów i oczekiwanie. Okazuje się, że “życie to teatr”, a teatr bez życia nie istnieje.

Moją uwagę przykuł intrygujący spektakl Teatru Młodzi Duchem, adaptacja dwóch dramatów A. Bunchna “Poprawki do Makbeta” i “Kurcz w Starcie” z inscenizacją godną przedstawienia „Hamlet we wsi Głucha Dolna” w reż. Kazimierza Kutza, odważną w swojej wymowie.

Jak w zwierciadle odbijają się cechy osobowe człowieka, jego przywary i fobie. Sztuka, która dotyka strun dawno uśpionych, zmusza do refleksji, nawiązuje do czasów nieodległych, bliskich, do rzeczywistych sytuacji. Sztuka, która uwrażliwia i puka do serca.

Niekiedy rzeczywistość przerasta imaginacje, a fikcja wdziera się do życia.

Świat się zmienia – na lepsze, na gorsze, ale człowiek jest w jego centrum. Spala się, upada, podnosi, odradza, jak Feniks z popiołów. O tym jest sztuka: dociera do widza, pozwala sięgnąć do wnętrza, aby stamtąd wydobyć coś więcej niż tylko uśmiech na twarzy, zdziwienie.

Czy teatr przepadł z kretesem, czy odchodzi do lamusa?

Wydaje się, że dzięki “młodym duchem”) – przetrwa, nie zgubi się wśród cienia.

 

Back to top